specialisation-image Allergolog

Alergia jest zmienioną odczynowością człowieka na otaczający go świat. Alergeny znajdują się w powietrzu, którym oddychamy (pyłki roślinne, kurz, roztocza, a także chemikalia, leki, pokarmy, konserwanty…). Na te czynniki większość z nas nie reaguje chorobowo, ale są wśród nas tacy (około 30%), którzy pod wpływem tych czynników chorują.

Alergików wyróżnia spośród innych obecność w ustroju białek o charakterze przeciwciał zwanych immunoglobulinami. Można je wykryć np. w skórze oraz we krwi czy płynach ustrojowych. Białka te powstają w wyniku kontaktu osoby skłonnej do alergii z alergenem np. z pyłkami. Osoba taka nie wykazuje objawów chorobowych do momentu kolejnego kontaktu z tym alergenem pyłkowym. Wówczas dochodzi do uwolnienia licznych substancji, m.in. histaminy, które wywołują objawy chorobowe. Jeśli taka reakcja zachodzi w skórze – pacjent ma wysypkę, jeśli w nosie – katar, kichanie i blokadę nosa, jeśli w oczach – zapalenie spojówek, a w oskrzelach – duszność astmatyczną.

W ramach naszej poradni alergologicznej oferujemy szeroką gamę badań dla pacjentów z przewlekłymi i nawracającymi chorobami układu oddechowego oraz schorzeniami alergicznymi. Zapewniamy pełen zakres badań testowych układu immunologicznego i oddechowego, diagnostykę alergii wziewnej, pokarmowej oraz na substancje chemiczne, jad owadów.

doctor-icon
Lek. med. Grażyna Żywicka
alergolog
background-spot